Žihľavka nie je ochorením neznámym alebo výnimočným. Počas života sa s ňou stretáva až tretina populácie. Poďme si preto prezradiť jej príznaky aj príčiny, aby sme ju rozoznali zavčasu.
Žihľavka a jej príčiny
Alergia – to je najčastejšia príčina vzniku kožného ochorenia, ktorého názov sa tak nápadne podobá liečivé bylinke rastúce na záhrade. Ako ale bolo spomenuté, na jej vzniku nemusí mať podiel iba alergény vyskytujúce sa všade okolo nás.
Na vine môže byť aj chlad, respektíve reakcia na chlad či slnečné žiarenie, proti ktorému sa koža začne týmto spôsobom zbrojiť. Žihľavka býva tiež vyvolaná zmenou telesnej teploty (veľmi často ukazuje svoje prvé púčiky pri strese, v dôsledku horúčky alebo po saunovaní). Koža môže týmto štýlom zbrojiť aj proti príliš tesnému odevu.
Chronická vs akútna žihľavka
V súčasnej dobe rozoznávame dva druhy žihľavky, a to akútnu a chronickú. Zatiaľ čo akútna je krátkodobá a netrvá dlhšie ako niekoľko týždňov, chronická má dlhšieho trvania. Jej pobyt na pokožke sa odhaduje aj na dobu dlhšiu ako šesť týždňov. V takom prípade je dobré vyhľadať lekára, ktorý vám prezradí, ako na ňu vyzrieť. Pokiaľ totiž pretrváva, neodznie sama ako v prípade akútnej verzie.
Typické príznaky žihľavky
Vyrážka na tele v podobe púčikov – to je typický príznak kožného ochorenia, o ktorom je tu reč. Bohužiaľ nemožno povedať, na akej časti tela sa vyskytuje najviac. Postihnúť môže celé telo, ale aj iba tvár, krk, dekolt, ruky, nohy alebo chrbát. Nezriedka sa objavuje aj na kolenách alebo na stehnách, kde trápia predovšetkým ženy, ktoré rady nosia krátke šaty alebo sukne.
Ako už bolo spomenuté, púčiky objavujúce sa pri žihľavke na tele sú červeného až bieleho sfarbenia s tým, že sa okolo nich nachádza začervenané svrbivé miesto. Jednotlivé pupienky sa síce veľmi rýchlo hoja, na druhú stranu sa znova a znova objavujú nové.
Podľa lekárov má žihľavka aj takzvané bezpríznakové obdobie, čo je pre pacienta ten najlepší stav. Nemá totiž tendenciu sa škrabať a vyrážky tak majú možnosť zmiznúť úplne samostatne, bez ďalšieho rozmnoženia spôsobeného škrabaním sa.
Pupienky však zoznam príznakov žihľavky ani zďaleka nekončia. Človeka môže postihnúť aj silná únava, zachrípnutie, vyskytnúť sa môžu problémy s dýchaním alebo opuchy a bolesti kĺbov. Okrem toho sa môže dostaviť bolesť hlavy, pichanie pri srdci alebo problémy s prehĺtaním.
Ďalej spozornite, ak sa spoločne s pupienkami na tele vyskytnú nasledujúce symptómy:
- Nevoľnosť, hnačka alebo zvracanie
- Pokles krvného tlaku
- Poškodenie slizníc