Deliť veľké množstvo ľudí iba do troch kategórií je veľmi zjednodušené. Napriek tomu z tejto typológie môžete zistiť, ako daná osoba pracuje, ako reaguje na stres a aké ochorenia alebo zranenia si môže privodiť. To sú pomerne zaujímavé parametre pre zamestnávateľov. Zakladateľmi tejto typológie nie sú psychológovia, ako by sa mohlo zdať, ale dvaja kardiológovia, pán Friedman a pán Rosenman.
Typy osobností na základe čalúnenia
Títo dvaja lekári mali čakáreň spoločnú pre svojich pacientov. K opotrebovaniu sedadiel došlo pomerne rýchlo. Lekári si pozvali čalúnnika, ktorý mal stoličky spraviť. Ten sa čudoval nad tým, že s takýmto spôsobom opotrebovania sa nikde inde nestretol. Stoličky boli opotrebované inak, než je bežné. Lekári na základe toho pozorovali svojich pacientov viac ako predtým. Zistili, že okrem tých, ktorí v čakárni pokojne sedia, existujú aj tí, ktorí sa prejavujú nervózne – sedia na okraji stoličky, vstávajú z nej, často sa prechádzajú a podobne. A to bolo základom rozdelenia osôb do troch typov.
Osobnosť typu A
Takéto nervózne prejavy pacientov v čakárni označili ako „osobnosť typu A“. Okrem toho zistili, že tieto osobnosti sú náchylnejšie ku komplikáciám so srdcovým zdravím, vplyvom toho, ako zvýšene prežívajú stres. Okrem toho, že horšie znáša stres, sú osobnosti tohto typu netrpezlivejšie, so sklonom k podráždeniu. Častejšie sledujú čas a svoju nevôľu prejavujú veľmi zrejme. Na druhú stranu sa jedná o prirodzených vodcov, ktorí svoj voľný čas trávia prácou.
Osobnosť typu B
Ľudia, ktorí v čakárni čakali pokojne, boli označení za „osobnosti typu B“. Majú skôr flegmatické rysy, sú pohodoví a trpezliví. Ich práca nebýva najrýchlejšia, je ale stabilná. Nie sú tak často v strese, a to ani v prípade, že sa im nedarí dosiahnuť svoje ciele. Nie sú toľko súťaživí ani agresívni, ako osoby typu A. Uvoľnenosť osôb typu B ale rozhodne nevedie k nižšej výkonnosti. Tieto osoby o svojich pracovných úkonoch viac premýšľajú, môžu byť kreatívnejší.
Osobnosť typu C
Tieto osoby majú problém vyjadrovať svoje emócie, najmä negatívne. Často ich potláčajú či skrývajú. Vyhýbajú sa konfliktom, navonok pôsobia príjemne a ochotne. Toto správanie sa ale môže prejaviť skrytou agresivitou.