V životopise by sa mali vyskytovať základné body, inak nemáte šancu na úspech pri hľadaní práce
Lifestyle

V životopise by sa mali vyskytovať základné body, inak nemáte šancu na úspech pri hľadaní práce

Správne spísaný životopis je samotným základom pre získanie vhodného pracovného miesta. Ak písanie životopisu odfláknu, váš potenciálny zamestnávateľ vám najskôr nedá dostatočnú šancu na to, aby ste ukázali, čo vo vás je. Zle spísaný životopis totiž zamestnávatelia ihneď vyhadzujú do koša a venujú sa iba tým, ktoré za niečo stoja. Ak máte v odbore vysokej skúsenosti, snažte sa plne venovať životopisu. Jedine tak zvýšite svoje šance na úspech.

Životopis by mal byť štruktúrovaný

Životopis by ste mali vytvoriť v štruktúrovanej forme. Ten je spravidla najpoužívanejší a zároveň u zamestnávateľov najvyhľadávanejšie. Dáva im jednoduchú šancu sa v ňom maximálne orientovať bez nutnosti vás potom telefonicky kontaktovať. Ak vám teda môžeme poradiť, mali by ste sa nechať inšpirovať štruktúrovanými životopisy, tých nájdete na internete celú hromadu.

Začíname písať životopis

Poďme sa teraz pozrieť, ako by takýto životopis mal vyzerať. Začneme s najväčšou pravdepodobnosťou hlavičkou.

Hlavička: Každý životopis by mal obsahovať hlavičku, za čo je považovaný začiatok samotného písania. Do nej uveďte všetky svoje osobné údaje, a to vrátane kontaktu na seba.
Fotografie: Vlastné fotografie síce nepatrí medzi nutnosti, ale rozhodne s ňou urobíte na zamestnávateľa dojem. Pomocou fotografie budú vedieť, s kým má vlastne tú česť.
Vzdelanie: Ďalším dôležitým bodom je vzdelanie. Tu sa snažte vyhnúť základnej škole, ktorá nemusí byť v štruktúrovanom životopise spomenutá. Najčastejšie uvádzajte najvyššie dosiahnuté vzdelanie. Keď uvediete svoje posledné vzdelanie, bude životopis jednoduchý a štýlový, a to nielen pre vás, ale prevažne pre zamestnávateľov.
Predchádzajúce zamestnania: Do zamestnania uveďte svoje predchádzajúce zamestnanie. Ak sa veľmi často striedalo, môžete niektoré z nich vynechať. Zamestnávateľ sa nebude príliš vhodne pozerať na životopis, kde je uvedené viac ako 8 zamestnanie. Vyhnúť by ste sa mali tiež brigádam zo študentských rokov.
Zručnosti, jazyky a pod .: V neposlednom rade sa o sebe viac rozpíšte. Zvýraznite svoje zručnosti, schopnosti i jazyky, ktoré viete na komunikatívnej úrovni. Za zmienku stojí aj vodičské preukazy. Tie v posledných rokoch vyžaduje čoraz väčšie percento zamestnávateľov.
Životopis by nemal byť Odflaknuty
V predchádzajúcom odseku sme vám uviedli body, ktoré by životopis mal obsahovať. Venujte im dôkladnú pozornosť. V žiadnom prípade životopis nevypracujte priebehu piatich minút, pretože s ním rozhodne neurobíte taký dojem, aký by ste si priali.