Mať finančnú rezervu na bankovom účte by chcel s najväčšou pravdepodobnosťou každý. Nie každý však môže povedať, že v prípade nehody by bol schopný dať dohromady niekoľko tisíc alebo dokonca desiatok tisíc korún, aby prípadnú nehodu finančne pokryl. V takejto situácii sa ľudia väčšinou obracia na bankové či nebankové spoločnosti so žiadosťou o finančný produkt čiže presne povedané o pôžičku. Ako nenaletieť pri výbere pôžičky týmto spoločnostiam? Nasledujte nás.
Podvodné praktiky sú bežné!
Na podvodné konanie musíte byť pripravení. Ak vaše kroky budú mieriť do overených a známych bankových spoločností, najskôr sa nemusíte príliš obávať. Neznamená to však, že by ste si zmluvy nemali prečítať. To v žiadnom prípade, zmluvy sú dôležité, a to v akejkoľvek spoločnosti. Nezáleží na tom, či si požičiavate v najznámejšie bankovej spoločnosti alebo u neovereného zdroja, zmluvu budete musieť tak či tak prečítať, aby ste sa vyhli rôznym sankciám za porušenie alebo poplatkom za pôžičku.
Hoci má finančný trh svoje pravidlá, ktoré sa prevažne vzťahujú na pôžičky a úvery, nájdu sa v Českej republike jedincovi alebo spoločnosti, ktoré sa nimi neriadi. Práve na ne by ste mali byť maximálne opatrní, pretože by ste inak mohli nepekne naraziť. Podvodné pôžičky by vás nezachránili, ale naopak potopili ešte do väčších finančných problémov. Drahé úrokové sadzby, poplatky a týždenné splátky vás inými slovami môžu dostať až na ulicu. Ak vám bankovej spoločnosti nepožičia a vy máte namierené k nebankovým sektorom, zbystrite! Pomoct vám môžu okrem iného aj referencie a recenzie na internete.
Kde pôžičky nehľadať?
Rozhodne nehľadajte poskytovatelia pôžičiek na inzertných portáloch alebo sociálnych sieťach. Slušní a seriózne poskytovatelia pôžičiek nemajú tieto praktiky potrebné. Pomoct vám vo svete pôžičiek môžu rôzne internetové porovnávače, kde počas krátkej chvíle zistíte, aká pôžička je pre vás najvýhodnejšie. Nemusí sa však nutne jednať o porovnávač, ale aj iný portál zaoberajúce sa pôžičkami, na ktorom nájdete potrebné informácie všetkých overených spoločností, od úrokovej sadzby, ročnej percentuálnej miery nákladov, až po najdlhšiu dobu splatnosti.
Určite s nami budete súhlasiť, že vziať si pôžičku v radoch tisícov korún, ktorú musíte následne vrátiť do jedného mesiaca s tým, že budete mať týždenné splátky nie je zrejme výhodné. Zamerajte sa preto radšej na bankové spoločnosti, ak vám to vaša bonita povoľuje. Bonita je systém, podľa ktorého banková či nebankové spoločnosť v konečnom dôsledku rozhodne, či vám pôžička bude schválená alebo nie. Obrovský vplyv na nej má vaše finančné histórie, vek, zamestnanie, pracovná zmluva alebo pohlavia.
Na záver pár tipov v kocke
Pamätajte si, že riadni poskytovatelia pôžičiek musí byť zapísanie u Českej Národnej Banky. Ďalej sa zaujímajte u pôžičky o RPMN čiže ročná percentuálna mieru nákladov, tá vám totiž prezradí, ako bude pôžička drahá, vrátane všetkých poplatkov, o ktorých sa väčšinou poskytovatelia neradi zmieňujú.