V nejednom zamestnaní sa dbá na správny dress code. Zamestnanci majú skrátka určené, v čom môžu av čom naopak nesmú chodiť do práce. Dôvod je prostý – veľké korporáty nechcú mať vo svojich radoch jedincov, ktorí vyjednávajú s klientmi v teplákoch a mikine. Skrátka sa snaží nejako vyzerať aj po tejto stránke. A pracovníci to musia rešpektovať. Avšak len málokto sa vyzná vo všetkých štýloch obliekania.
Business štýl
Keď vám šéf povie, že sa máte obliekať podľa pravidiel business štýlu, ako sa oblečiete? Čo to vlastne znamená? Hovoríme o pracovno formálnom štýle, v ktorom bežne chodia obliekaní napríklad právnici, obchodníci alebo finanční poradcovia. V prípade mužov je základným prvkom oblek, u žien kostým, sukňa ku kolenám alebo šaty rovnakej dĺžky.
Všeobecne platí, že sa jedná o veľmi decentný štýl obliekania, v ktorom dominujú neutrálne farby. S neónovými odtieňmi tu nepochodíte.
Business casual
Niečo iné je však štýl menom business casual. Hovoríme o pracovne neformálnom štýle, ktorý ponúka trochu väčšiu slobodu. Páni môžu siahnuť aj po klasických nohaviciach, ktoré skombinujú s košeľou, dámy môžu voliť nohavicové kostýmy alebo môžu sukne nosiť spoločne so saténovou košeľou, bez saka.
Stále ale platí, že neutralita hrá prím a že výraznejšie výstrihy tu nemajú čo robiť.
Casual
Keď vás niekto poprosí o casual štýl, budete nosiť štýl neformálne. Jedná sa o voľnočasové oblečenie, ktoré je určené na každodenné nosenie. Štýl nemá vopred stanovené pravidlá alebo sa neriadi podľa stanovených predpisov.
Konkrétne sa jedná o džínsy, tričká, tiež o šortky alebo športové saká. Čo sem ale nepatrí, je športové oblečenie alebo outdoorové oblečenie.
Smart casual
Stretnúť sa tiež môžete so štýlom smart casual, čo sa dá opísať ako neformálny, ale elegantný odev. Muži môžu voliť nohavice skombinované so športovým sakom, tričkom, svetrom s výstrihom do V. Dámy sa nemusia byť spojenie džínsov a elegantnej blúzky.