kožešina prát
Home

Smie sa kožušina prať? Ako ju čistiť?

Kožušiny sú súčasťou každej modernej domácnosti. Sú k dostaniu takmer vo všetkých obchodoch s nábytkom alebo s bytovými doplnkami. Samozrejme hovoríme o umelých kožušinách, ktoré sú dokonalým doplnkom. Zvyčajne je pokladáme do spálne k posteli, aby sme vždy po prebudení šliapli do mäkkého a teplého. Veľmi často je pokladáme na gauč do obývacej izby alebo je letmo položíme na koberec. Či už máte umelé kožušiny položené kdekoľvek, raz za čas je potrebné ich vyčistiť. Otázkou však je, smie sa kožušiny prať alebo nie? A ak nie, ako ich môžem vyčistiť? 

Čo sa týka otázky, či sa smie alebo nesmie kožušiny prať, vždy záleží na konkrétnej kožušine. Každá kožušina by mala mať na zadnej strane štítok, na ktorom je napísané, ako ju správne udržiavať. Vo veľkej väčšine sa kožušiny nesmie prať, maximálne v rukách. Odporúčame ich vyčistiť pomocou jednoduché a lacné zmesi, ktorú si ľahko vymiešame doma. 

Skladá sa z lyžičky liehu, z troch lyžičiek soli a z pollitra vody. 

Ako zmes aplikovať? 

Najskôr kožušinu je vyklepte a poriadne ju vykefuje, či to pôjde. Potom ju pre istotu môžete ešte prejsť vysávačom, aby ste si boli istí, že kožušinka v sebe nemá žiadnu špinu. A potom len namočíte handričku do pripravenej zmesi a ľahko ju omývate. 

Zmes sa následne nechá pôsobiť a potom ju len zľahka vyprášite alebo vykefujete. Kožušinka bude opäť ako nová, opäť získa svoju pôvodnú farbu a usadený prach na nej nepôjde ani vidieť. 

Keď môžete prať v rukách 

Ak sú kožušinky určené pre umývanie v rukách, myslite na to, že sa vždy vyplákame, ale nikdy sa neždímají! Pomoct si môžete s kriedovým práškom, ktorý dodá pôvodne biele kožušinke zase belosť. 

Keď koža stvrdne 

Môže sa stať, že koža pod kožúškom môže stvrdnúť. Stane sa to najmä vtedy, keď je kožušina dlho mokrá. V tom prípade stvrdnutú časť môžete namazať olejom alebo tukom. Následne necháte kožušinu voľne preschnúť. Nemusíte sa báť, že by kožušinka zostala mastná, väčšinou ju totiž koža absorbuje počas schnutia.