Pracovné nasadenie a vášeň pre prácu sú dobré vlastnosti, ale je rozdiel medzi silnou pracovnou morálkou a workoholikom – na to prvé môžeme byť hrdí, to druhé je vážny stav. V tomto článku vám bližšie predstavíme príznaky, ktoré naznačujú to, že ste možno workoholik.
Do kancelárie prichádzate ako prví a odchádzate ako posledný
Možno si hovoríte, rád prichádzam skoro, pretože v kancelárii je väčší pokoj a môžem sa sústrediť alebo rád zostávam do noci, pretože mám možnosť usporiadať si projekty na ďalší deň. Opak je ale pravdou. Dajte si pozor na to, aby ste náhodou nerobili oboje stále. Vy si tiež zaslúžite čas pre seba a vašich blízkych.
Pracujete cez poludňajšiu pauzu
Mnohí z nás veria, že najlepší spôsob, ako urobiť viac práce, je pracovať viac hodín. Skutočnosť je však taká, že sme produktívnejší, keď si počas dňa zaradíme prerušované obdobia, kedy necháme našu hlavu chvíľu odpočívať. Inými slovami, urobte si prestávku na obed, kedykoľvek je to možné. Nielenže je jedenie obeda pri pracovnom stole trochu nechutné, ale môže to byť tiež varovným príznakom workoholizmu.
Nemáte žiadne skutočné koníčky
Ak na otázku, čo robíte pre zábavu, odpoviete: „Rád čítam“ – a pritom čítate správy z práce – alebo „Rád cvičím“ – a pritom čítate správy z práce a beháte na bežiacom páse, je čas na prehodnotenie. Musíte si nájsť nejaké koníčky, ktoré sa netýkajú toho, čo robíte od deviatej do piatej.
Keď nie ste v práci, ste v strese
Pocit stresu v práci je občas zdravý, môže vás motivovať k dokončeniu dôležitého projektu, alebo dokonca môže slúžiť ako znamenie, že je čas vziať si voľno na starostlivosť o seba. Mali by ste sa však znepokojiť, pokiaľ je zdrojom vášho stresu to, že nepracujete. Workoholici, ktorí si na dovolenke nedokážu oddýchnuť a sú nepríjemní, vlastne prechádzajú absťákom.
Nemôžete získať žiadne uspokojenie
Byť perfekcionistom znie ako základná deskripcia, ktorú si môžete uviesť do životopisu alebo spomenúť pri pohovore, ale musíte byť opatrní, aby ste to dokázali. Je dobré snažiť sa byť lepší, ale je zlé, pokiaľ úspechy neuznávate, a to ako u svojich zamestnancov, tak u seba.
Znehodnocujete osobné priority
Robíte si srandu zo svojej kolegyne, ktorá je stále na dovolenke? Alebo máte uštipačné poznámky na kolegu, pretože sa rozhodol využiť 12 týždňov rodinnej zdravotnej dovolenky a zostať doma s novorodencom? Postupujte opatrne. Workoholici majú problém so starostlivosťou o seba a venovaním sa rodine, preto ich tiež mystifikujú spolupracovníci, ktorí tak robia. Súčasťou „abstinenčnej“ liečby workoholikov je totiž zavedenie plánu starostlivosti o seba, ktorý vyčleňuje určité hodiny pre prácu, vzťahy, zábavu a starostlivosť o seba.
Vaša myseľ pracuje, aj keď vy nepracujete
Majte sa na pozore, ak vaša myseľ neustále zablúdi k pracovným témam, zatiaľ čo by sa mala venovať iným činnostiam. Podobne ako výpadky pamäte u alkoholikov, workoholik trpí tzv. “brown-outy.” Ide o jav, kedy je workoholik natoľko zaujatý prácou, že nie je prítomný v okamihu, v ktorom sa nachádza.