Vedeli ste, že príliš častá a prehnaná hygiena človeku neprospieva? U nás je zvykom sa sprchovať alebo kúpať každý deň, lenže pravdou je, že odborníci odporúčajú sprchovanie alebo kúpanie až každý druhý deň. Aj keď to niekomu môže prísť nechutné, je to tak. Pokiaľ sa teda z nejakého dôvodu nechcete, nemôžete alebo nestíhate daný deň osprchovať, ak ste sa umývali predchádzajúci deň, je v poriadku vynechať. Keďže prehnaná a príliš častá hygiena človeku neprospieva, ponúka sa otázka, ako dlho sa teda sprchovať, aby sme nášmu zdraviu neškodili.
Človek by si ani nepomyslel, že práve sprchovanie alebo vo všeobecnosti umývanie či hygiena môže zdravie uškodiť. Väčšinou je sprchovanie vyzdvihované, pretože odstráni únavu, tiež zníži opuchy alebo zlepší imunitný systém, pokiaľ sa teda sprchujeme pod studenou vodou.
Časté a dlhé sprchovanie vedie k suchej pokožke
Ako už bolo spomenuté, sprchovanie sa stalo naším denným chlebom. Ľudia vedia, že pri sprchovaní dôjde k prečisteniu pokožky, aj k prečisteniu pórov, dôjde aj k vyplaveniu baktérií alebo dráždivých látok, ktoré by mohli stáť za nepríjemnými kožnými problémami. Bohužiaľ časté, hlavne príliš dlhé sprchovanie vedie k suchej pokožke, ktorá je dlhým sprchovaním extrémne namáhaná.
Pod dlhým sprchovaním sa rozumie sprchovanie dlhšie ako desať minút.
Zásady, ktoré treba pri sprchovaní dodržiavať
- Aby nedochádzalo k suchej pokožke, vyvarujete sa veľkému množstvu prostriedkov z drogérií. Vždy používajte iba kvapku sprchového gélu alebo kvapku šampónu.
- Po sprche alebo prípadne po kúpeli svoju pleť jemne osušte a vždy použite hydratačné mlieko.
- Sprchujte sa zásadne v chladnejšej vode, netrápte telo v príliš horúcej vode, ktorá je pre telo šokom.
- V prípade kúpania najmenších detí sa odporúča kúpať dieťa pokojne aj až na tretí deň. Dieťa má pleť ešte ďaleko náchylnejšie, pravidelné kúpanie ho zbavuje kožného mazu a dochádza k narušeniu populácie baktérií, ktoré stoja za podporou imunitného systému.