Keď deťom narastú zúbky, mali by ste ich nielen začať s nimi čistiť, ale taky by ste svoje deti mali odprevadiť k zubárovi, ktorý sa pozrie na to, v akom sú stave. V súčasnej dobe drvivá väčšina detí má zúbky zlé. Mnohí rodičia sa pýtajú, prečo ich dieťa nemá pekná úsmev a iné áno. Na zdravie detských zubov sa toho podieľa veľa. Je však potrebné konštatovať, že kazivosť detských zubov je alarmujúce záležitosťou, ktorá by sa rozhodne nemala podceňovať.
Z nedávnych prieskumov vyplýva, že polovica detí v Českej republike vo veku piatich rokov má zubný kaz. Rodičia z toho často viní genetiku, ale nie vždy je genetika na vine. Je to samozrejme jedna z možností, ale podľa zubárov genetika zdravie zubov ovplyvňuje úplne minimálne. Deti sa skrátka už vo svojich piatich rokoch stretávajú so zubným kameňom z iných dôvodov, pridávajú sa tak k osemdesiatich percentám populácie, ktorá zubný kaz moc dobre pozná.
Ak však nie je genetika príčinou toho, prečo sa detské zúbky kazia, ponúka sa otázka, čo je na vine?
Zanedbáva sa pravidelná zubná hygiena
Bez kefky ani ranu! To by malo byť motto každej rodiny, bohužiaľ drvivá väčšina rodičov neapeluje na to, aby si deti išli vyčistiť zuby pred spaním a ihneď po prebudení. Tým vzniká zubný kaz. Nedbá sa dostatočne na dodržiavanie zubnej hygieny, naopak sa zubná hygiena veľmi, veľmi zanedbáva. Aj zubárovi sa zhodujú na tom, že keby sa zubná hygiena nezanedbávala, tak by väčšina kazov u detí ani nevznikla.
Zubom škodia tiež sladké a kyslé
Deti sú milovníkov sladkého, to však neznamená, že im práve sladké a kyslé majú rodičia dopriavať dnes a denne. Je lepšie zaradiť do detského života pestrý, vyvážený a zdravší jedálniček, ktorý je dobrý nielen pre ich zdravie, ale aj pre ich zúbky. Zubárovi sa zhodujú na tom, že pravidelná alebo dokonca počas dňa opakovaná konzumácia sladkého alebo kyslého negatívne ovplyvňuje zubnú sklovinu, čím sa teda dáva podnet k vzniku zubného kazu.