Domáce zelenina rozhodne nemá konkurenciu. Ak by sme mali porovnať zeleninu vypestovanú doma a zeleninu z obchodu, našli by sme kopu rozdielov. Hlavný rozdiel by bol samozrejme v chuti. V súčasnej dobe väčšina ľudí má nasadenú takmer každú zeleninu, avšak na niektoré druhy bol ešte čas. Napríklad na paradajky bol čas, tá sa nasadzujú spravidla až v máji, keď je jasné, že sa nevráti zimné mrazíky. Paradajky skutočne potrebujú dostatok tepla, inak sa im nedarí.
Pestovanie paradajok nie je jednoduché hlavne z toho dôvodu, že paradajky sú náchylná na rôzne baktérie a plesne. Našťastie sa dá niečo urobiť preto, aby ste nemuseli používať chemické postreky, ktoré paradajkám len škodí a vďaka ktorým nie sú paradajky v bio kvalite.
Zasaďte ich do fóliovníka
Paradajky sú asi najčastejšie pestovanou zeleninou. Ak by sme ich porovnali s paradajkami v obchodoch, nájdeme veľa rozdielov. Nielen, že domáce paradajky oveľa lepšie chutia, ale sú aj krásne sfarbená, veľká a bez chemických postrekov, ak je pestujete vo fóliovníku.
Fóliovník je najlepším priateľom každého záhradkára. Pestujú sa v ňom najmä druhy zeleniny, ktoré potrebujú k svojmu rastu abnormálne teplo a ktoré sú náchylnejšie na rôzne plesne, baktérie a choroby. Do fóliovníka sa najčastejšie vsádza spomínaná paradajky, ďalej i uhorky a papriky. Sú v ňom dokonale chránení pred rôznymi škodcami.
Dobre sa v ňom udržiava teplota
Keďže sú paradajky zeleninou, ktorá rastie do výšky, fóliovník musí mať aspoň dva metre a každá rastlinka musí byť podopretá. Paradajky rastú bez problémov len vtedy, ak majú vo fóliovníku potrebnú teplotu. Ideálna teplota je zhruba dvadsaťpäť stupňov Celzia. Nikdy nesmie poklesnúť pod pätnásť stupňov!
Paradajky potrebujú dobre priepustnú a hlavne dostatočne pohnojení pôdu. Na živiny si skrátka a dobre potrpia. Čo sa týka zalievanie, je nutné ich zalievať denne, pri veľkom suchu aj dvakrát denne.