Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo by ste robili v momente, keď z vášho pracovného notebooku zmiznú dôležité súbory? Veľa firiem investujte nemalé prostriedky do bezpečnostných opatrení, ktoré slúžia ako prevencia násilného vniknutia do objektu, ale paradoxne zabúdajú na posilnenie informačnej bezpečnosti. Hrozbu však nepredstavujú len hackeri a škodlivý softvér, v krádežiach dát majú často prsty zamestnanci.
Softvérová ochrana
Hlavným pilierom každej firemnej IT infraštruktúry by mal byť aktívny firewall, ideálne v tandeme s kvalitným anti-malware softvérom. Duo chráni počítače pred útokmi kyberzločincov a efektívne filtruje škodlivý softvér všetkého druhu.
Bezpečné správanie užívateľov
Samozrejme je nevyhnutné, aby rizikám predchádzali sami zamestnanci. Neoddeliteľnou súčasťou komplexnej starostlivosti o kybernetickú bezpečnosť by preto mali byť aj pravidelné školenia, v rámci ktorých sa účastníci dozvedia o bezpečnom správaní na internete.
Správa identít
Firma môže významne znížiť riziko neautorizovanej manipulácie so súbormi tak, že k nim zaistí prístup iba oprávneným osobám. Skvelým pomocníkom IT administrátora, ktorý má operatívu súvisiacu so správou identít na starosti, je identity manager. Platforma centralizuje riadenie používateľských účtov a významne šetrí čas všetkým stranám. Ďalšie informácie o tom, čo je to identity manažér a ako vám môže pomôcť, nájdete na blog.bcvsolutions.eu.
Zálohovanie dát
Podľa štatistík je vytváranie záloh tabu pre tretinu firiem. Mnohé subjekty potom zálohujú skôr nepravidelne. Pritom sú to práve zálohy, vďaka ktorým je možné predchádzať riziku straty dát. Efektivita zálohovania úzko súvisí s tým, akým spôsobom a kde sa vykonáva. Citlivé dáta je vhodné ukladať na externý alebo USB flash disk.