Pôžičky sú súčasťou našich životov. Siahame po nich vždy, keď potrebujete nejakú finančnú zásobu, prípadne ak sa dostaneme do nejakej poriadnej šlamastiky, z ktorej by sme najradšej čo najskôr vyšli zase von. V prípade, že sú pôžičky pre vás práve aktuálnou témou, zistite, akých konkrétnych chýb sa vyvarovať, ak sa rozhodnete dohodnuté podmienky podpísať.
Najskôr si všetko prečítajte
Alfou a omegou každého požičiavania si ich prečítanie zmluvy a podmienok, ktoré sa k pôžičke viažu. V prípade, že tento krok preskočíte, môžete sa skôr alebo neskôr stretávať s nemalými a taktiež nemilými problémami.
Najmä buďte pozorní pri prečítaní si vecí pod čiarou a sledujte to, čo je napísané malými písmami, prípadne označené hviezdičkou, čo sú vždy tie najviac dôležité informácie. A veľmi často sa stáva, že práve z nich plynú tie budúce možné problémy, ak na ne nevedomky kývneme.
Siahnutie po prvej ponuke
Pôžičky, či už sú to bankové, nebankové alebo akékoľvek iné, neposkytuje iba jedna banka alebo banková spoločnosť. Ide o záležitosť niekoľkých poskytovateľov, preto nerobte tú chybu, že sa upnete na jedného jediného. Nesiahajte po prvej ponuke, ale urobte porovnanie vďaka online kalkulačkám.
Kľúčové sú hlavne nasledujúce faktory, a to hodnota RPMN, výška splátok a tiež maximálna doba splácania. Úroky a ďalšie poplatky hodnota RPMN zhlukuje čiže sa o ne individuálne zaujímať nemusíte.
Nastavenie príliš vysokých splátok
Aj keď je síce pravdou, že sa ľudia chcú zbaviť splátky čo najskôr, v skutočnosti je nastavovanie príliš vysokých splátok zbytočné. Počítajte s tým, že môže dôjsť nečakaný výdaj alebo dočasný výpadok príjmov a zrazu budete musieť čeliť nepríjemnej situácii – ďalšiemu zháňaniu financií.
V najlepšom prípade si nastavte možnosť splatenia úveru skôr. To je tá lepšia cesta, ako sa dostať zo zadlženej situácie.