Podľa prieskumu sa ukázalo, že si Česi veľmi radi užívajú. Od tejto myšlienky je nezastaví ani fakt, že mnohokrát je ich užívanie závislé na tom, či im bankové inštitúcie požičia finančné prostriedky alebo nie. Prevažne sa jedná o dovolenku, na ktorú sa podľa štatistík zadĺži každý ôsmy Čech. Táto cesta je však začiatkom pekla, ktoré vás vo finále môže stať nemalé finančné prostriedky.
Prečo je zadlžovanie na dovolenku nezmysel?
Vezmite si rodinu, ktorá si požičia finančné prostriedky iba na to, aby mohla v lete odcestovať do obľúbenej destinácie. Ak by sme vzali v priemere sumu vo výške 30-tisíc korún, zaplatili by sme o pár tisíc v konečnom dôsledku viac. To nehovoríme o dobe splatnosti. Tá môže byť v tomto prípade aj vyššiu ako 5 rokov. To znamená, že dovolenku, ktorú ste si užívali v roku 2019 budete splácať ešte v lete 2024. Keď sa nad tým zamyslíte, jedná sa o holý nezmysel. Pokiaľ na dovolenku nemáte, nemali by ste nikam jazdiť.
Koľko si Česi najčastejšie požičiavajú?
Česi si najčastejšie na dovolenku požičiavajú v rozmedzí od 10 do 20 tisíc korún slovenských, zvyšné finančné prostriedky idú z ich vlastných vreciek. Dokážu sa tak dostať na minimálne finančné riziko a v prípade nejakej nehody si dosť často nevedia rady. Ak sa chystáte na dovolenku, mali by ste si na ňu našetriť zo svojich zdrojov, a to vrátane akési rezervy.
Nepočítame úroky, ktoré sa hromadia!
V predchádzajúcich odstavcoch sme ľahko načrtli úrokovej sadzby. Tie totiž môžu byť relatívne vysoké, ak je žiadateľ mladý a nemá príliš vhodnú bonitu pre banková spoločnosť. Namiesto spomínaných 30 tisíc následne zaplatí nemalé financie navyše. Keby rodiny počkali na finančné prostriedky zo svojich zdrojov, mohli by si počas pár rokov prísť na oveľa krajší dovolenku.
Na záver, čo rozhodne nerobiť?
Vyhnúť sa bankovým aj nebankovým pôžičkám na dovolenku
Nepožičiavať si od podvodníkov v prípade, že vám banková spoločnosť nepožičia
Ak si už požičiate, riadne si prečítajte zmluvu