Na západnom brehu rieky Níl, neďaleko mesta Luxor, pri ceste vedúcej k Údolia kráľov, Údolia kráľovien, Zádušnému chrámu kráľovnej Hatšepsut či k iným pamiatkam starovekých Théb, stoja dve monumentálne sochy, ktoré sú označované ako Memnonove kolosy.
Tu začal turistický ruch
Memnonove kolosy boli jedným z prvých miest na Zemi, kde sa začal rozvíjať turistický ruch. Traduje sa, že už na začiatku nášho storočia putovali davy turistov do západných Théb, aby mohli vidieť túto pamiatku. Každá z oboch sôch bola vyrobená z jediného kusu vzácneho kameňa pochádzajúceho z egyptských baní. Keď však oblasť v roku 27 pred n. l. zasiahlo zemetrasenie, boli obe sochy zničené. Praskliny v kameni spôsobené zemetrasením zapríčinili to, že severná socha začala vydávať každý deň čoskoro ráno zvláštne kvílivé zvuky.
Historka o Memnonovi
A práve za týmto úkazom, doplneným historkou o Memnonovi, etiópskom hrdinovi, ktorý bol zabitý Achillom, začali prichádzať turisti z ďalekej Európy. Etiópsky hrdina Memnon tu údajne po svojej smrti každé ráno privolával nárekom svoju matku Jitřenku. Sochy prišli zhliadnuť aj také osobnosti, akými bol cisár Hadrián či Septimus Severus. Druhý z menovaných údajne nemal to šťastie a nepočul Memnona nariekať. Možno navštívil Théby v nesprávnom čase, tento jav sa totiž prejavoval iba v zimných a jarných mesiacoch, kedy bývala ráno vyššia vlhkosť. A tak sa Septimus rozhodol v dobrej viere soche pomôcť a nechal ju na svoje náklady opraviť. Po oprave však už socha nikdy viac „nezastenala“.
Hoci bolo neskôr preukázané, že s povesťou o Memnonovi nemajú kolosy vôbec nič spoločné, ich označenie zostalo zachované. A odkiaľ sa tu sochy vlastne vzali? Stávali pred vstupným pylónom zádušného chrámu faraóna Amenhotepa III. Pretože bola celá oblasť zaviata pieskom, po dlhé stáročia sa ľudia domnievali, že tieto sochy tu stáli úplne osamotené a neboli súčasťou žiadnej stavby. Až na konci minulého storočia pri rozsiahlych archeologických výskumoch na tomto nálezisku boli za Memnonovými kolosami objavené pozostatky zádušného chrámu. Bolo tu objavených niekoľko ďalších menších sôch. Dobre zachovaná je napr. socha sfingy, ktorej zvláštnosťou bola to, že mala telo krokodíla.