Keďže nedávno do schránok všetkých ľudí prišlo vyúčtovanie za služby, drvivá väčšina ľudí sa zhrozila a rozhodla sa, že začne šetriť energiami. V súčasnej dobe však málokto vie, ako takými energiami šetriť, napriek tomu na internete je hromada návodov, ako na to. Len by stačilo zadať do Googlu, ako šetriť s energiami. Mnohí ľudia si však nemyslia, že by také drobnosti, ako je zhasínanie za sebou v miestnostiach, z ktorých odchádzame, alebo vyťahovanie nabíjačiek zo zásuvky, mali nejaký veľký vplyv na spotrebovanú energiu v domácnosti. Lenže napodiv ono to tak naozaj je. Práve také drobnosti sa podieľa na tom, aké vysoké doplatky musíme uhradiť alebo prípadne koľko nám budú zo záloh vracať.
Niektorí ľudia pristupujú k šetreniu energiami veľmi skepticky. Kolujú im totiž v hlavách energetickej omyly, ktoré potom ventilujú a posielajú ďalej. Prezraďme si, aké energetické omyly ľuďom v hlavách kolujú a ako to s nimi naozaj je.
Vyťahovať nabíjačku zo zásuvky je zbytočné
To je jeden z omylov týkajúcich sa energetiky, ktorý ľudia aplikujú vo svojich životoch. Skrátka a dobre nevyťahujú nabíjačky zo svojich zásuviek. Málokto vie, že nabíjačky, ktoré sú zastrčené v zásuvke, spotrebúvajú energiu, aj keď práve nič nenabíja. Pokiaľ je nabíjačka na dotyk teplá, stále spotrebováva energiu. Vyťahovať nabíjačku z elektriny je naviac vhodné aj kvôli bezpečnosti, nie len z ohľadu toho, že budete energiou šetriť.
Stand-by režim je šetrný a úsporný
Ľudia si myslia, že takzvaný stand-by režim je úsporný, ale nie je tomu naozaj tak. Takzvaný pohotovostný režim, s ktorým sa stretneme napríklad pri počítačoch, pri televízii alebo napríklad u DVD prehrávačov či set-top boxov tiež pojedá elektrinu. Ročné náklady takého na prvý pohľad neškodného režime sa môžu vyšplhať do výšky niekoľko stoviek korún. Radšej preto všetky počítače a televízia natvrdo vypínajte, aby ste tak zamedzili zbytočnému jedení elektriny v čase, keď ich nepoužívate.