Dvojfázové zabezpečenia internetového bankovníctva
Money

Dvojfázové zabezpečenia internetového bankovníctva

Možno ste si všimli, že bankové spoločnosti zabezpečovali v poslednom čase svojej internetové bankovníctvo. S ním sa bezpečnosť týkala aj celkového systému, ktorý ocenia prevažne klienti. Zrejme pri každom prihlásení teraz nadávate, ale verte nám, že raz za to budete vďační. Čím bezpečnejšie je totiž prihlasovanie do internetového bankovníctva, tým menšiu šancu budú mať prípadní zlodeji. Určite by ste sa nechceli ráno prebudiť a zistiť, že na bankovom účte máte obyčajnú korunu.

Dvojfázové zabezpečenia

Hovoríte si, čo sa pod týmto pojmom ukrýva? Radi vám to vysvetlíme. Dvojfázové zabezpečenia znamená, že pri prihlasovaní do internetového bankovníctva budete najprv vyzvaní k tomu, aby ste overili svoje údaje. To sa dá vykonať niekoľkými spôsobmi. Banková spoločnosť tak následne bude vedieť, že sa jedná skutočne o vás, nie o niekoho, kto sa zmocnil vášho hesla.

Prvou fázou je užívateľské meno a heslo. Tieto dva údaje by mal poznať každý, kto sa chce dostať k sebe do bankového účtu prostredníctvom internetového bankovníctva. K finálnemu prihlásení to však už nestačí. Ešte pred nedávnom ste sa mali možnosť dostať do internetového bankovníctva pomocou mena a hesla. Teraz už budete po zadaní údajov vyzvaný k ďalšej fáze overenie. To už sa bude u každého človeka líšiť, podľa bankového účtu, bankové spoločnosti a samovoľného výberu. Predstavíme vám tie najzákladnejšie, ktoré budete môcť vidieť najčastejšie.

Aké môžu byť spôsoby overenia?

Medzi prvé spôsoby verifikácie v dvoch krokoch môže byť kód, ktorý vám príde SMS správou na telefónne číslo, ktoré ste uviedli pri zakladaní bankového účtu. Pokiaľ sa nebude jednať o SMS kód, potom máte na výber buď to špeciálny údaj, ktorý poznáte čisto len vy, čo môže byť napríklad slovo alebo odtlačok prsta. Ten je relatívne tiež častý a na rozdiel od SMS kódu aj bezpečnejšie. Aký údaj však zvolíte už bude záležať čisto na vás, ako veľmi chcete mať svoj bankový účet pod kontrolou.