Murované domčeky sa dostávajú do pozadia práve vďaka svojej obstarávacej cene. Ďaleko výhodnejšie prídu drevostavby na kľúč, ktoré sa tak stávajú pre záujemcov o vlastné bývanie veľkým lákadlom. Bohužiaľ sa ľudia na nízku cenu upínajú natoľko, že ju silou mocou vyžadujú. Chcú sa vyhnúť zvýšenie nákladov, či už by išlo o zvýšení minimálnej. Bohužiaľ úpenlivo tlačiť na nízku cenu sa často nevypláca a do budúcnosti sa táto chýb veľmi predražuje.
Nízka cena rovná sa lacné materiály
Vplyvom toho, že budúci majitelia drevených príbytkov tak moc lipnú na nízkej cene, nemajú dodávatelia inú možnosť než siahnuť po lacných alternatívach materiálov, ktoré kupujú. Volí sa spravidla lacné izolanty, ktoré však nemajú tak dobré vlastnosti. A aj keď sú z toho budúci majitelia drevostavieb sprvu nadšenie, neskôr horko ľutujú svojho kroku. Najlacnejšie alternatívy izolantov a ďalších materiálov majú vplyv na to, že životnosť drevostavby je rapídne znížená a že život v nej nie je tak príjemný, aká bola pôvodná očakávania.
Lacné izolanty a s tým spojená aj nízka kvalita zateplenie drevostavby nielen, že zvyšuje energetickú náročnosť drevostavby, ale tiež spôsobuje v lete rapídny prehriatia. A to je potom záhubou pre obydlia z dreva.
Na izoláciu sa nesmie šetriť
Aj keď sú drevostavby známe pre svoju nízku cenu, rozhodne by sme nemali vo všetkých ohľadoch stavby dbať na nízke náklady. Na niečom sa skrátka nevypláca šetriť. Jednou z vecí je práve spomínaná izolácia, ktorá je kľúčová. Práve ona ovplyvňuje životnosť drevostavby, a okrem iného tiež energetickú náročnosť domu.
Pri výbere izolačných materiálov to buď nechajte úplne na firme, alebo venujte výberu naozaj veľkú pozornosť. Nech sa vyhnete budúcim vysokým výdavkom, ktoré vás budú čakať nielen v spojitosti s platením energiou, ale aj v spojitosti s následnými výdavkami za rekonštrukcie a renovácie.