Možno sa práve tešíte na svoju letnú dovolenku v Chorvátsku. A možno práve teraz riešite, či si vymeniť hotovosť alebo so sebou vziať svoju kreditku a spoľahnúť sa na miestne bankomaty. Pokiaľ áno, radi vám poradíme, kde si peniaze najvýhodnejšie vymeniť a kde v cudzine nájsť bankomaty.
Aktuálny kurz chorvátskej kuny sa pohybuje okolo 3,72 CZK. Podobný kurz majú aj všetky banky, v ktorých môžete kuny dostať. Ide o Českú sporiteľňu, Komerčnú banku, Raiffeisenbank, Sberbank a UniCredit Bank. Na začiatku prázdnin ich chce ponúknuť aj Moneta Money Bank (predtým GE Money Bank). Avšak ak sa chcete vyhnúť až dvoch percentným poplatkom z vyberanej čiastky najskôr zamierite do zmenárne. Momentálne by kuny mala ponúkať väčšina z nich, ale v priebehu leta sa to môže meniť. A ak si nie ste istí, či kuny práve majú, stačí im zavolať a overiť si to.
Môže sa vám tiež stať, že máte doma z nejakej predchádzajúcej dovolenky eura. Tie samozrejme v Chorvátsku použiť môžete, ale značne prerobíte. Kurz eura je výhodnejší pre obchodníka, nie pre vás. Preto si ich radšej nechajte na nejakú ďalšiu cestu, kde sa bez eura nezaobídete. Rozhodne si ich neberte len preto, aby ste ich na mieste zamenili za kuny – vyšlo by vás to zbytočne draho.
Aj s kartou si vystačíte
Záleží na tom, aký máte účet v akej banke a akú vlastníte kartu. V súčasnosti však už väčšina bánk ponúka nejaký výber z bankomatov v zahraničí zadarmo. A keďže je v Chorvátsku toľko bankomatov, že jeden pripadá na každých 13 km2 (v Česku je to 17,7 km2), nemal by byť problém nejaký nájsť. Platenie kartou u obchodníkov je potom štandardne bez akýchkoľvek poplatkov a prevod peňazí prebieha vo výhodnejšom devízovom kurze.
Trh, alebo supermarket?
Lacnejšie nakúpite potravu v supermarketoch Konzum market alebo v Lidli. Trhovisko vám však dá dýchnuť tej správnej dovolenkovej atmosféry. Keď potom pôjdete okolo trhoviska v podvečer, nakúpite tam lacnejšie ako cez deň. Obchodníci na večer zlacňujú.