Cvičiť mozog je rovnako dôležité ako posilňovať svaly
Lifestyle

Cvičiť mozog je rovnako dôležité ako posilňovať svaly

Je to smutné, ale demencie postihuje čoraz viac ľudí. Je to choroba ovplyvňujúce zhoršenie pamäti, orientáciu v priestore i schopnosť myslenia a vyjadrovania. To nakoniec vedie až k nesebestačnosti.

Našťastie možno vzniku degeneratívnych chorôb mozgu predísť alebo aspoň znížiť riziko ich vzniku.

Mozog utvára nové bunky a vyvíja sa po celý život v závislosti na podnetoch, ktorých sa mu dostáva. Záleží len na tom, či je mu umožnené získavať nové podnety. Preto, ak chcete svoj mozog preventívne cvičiť a predísť hroziacim problémom, skúste svoj mozog zamestnávať. Učte sa nové veci, všímajte si zaujímavostí vo svojom okolí, vyskúšajte nový koníček alebo skrátka skúste aj staré veci začať vnímať inak. Vyhnete sa zakrpatenie mozgu a jeho rezignáciu.

Fyzickému ani duševnému starobe sa síce nevyhnete a to ani pravidelným cvičením či konzumáciou zdravej stravy, ale rozhodne si ho môžete spríjemniť, ak sa sami sebe budete venovať. Nie je lepšie užiť si svoj dôchodok aktívne s vnúčatami než nemohoucně sedieť v kresle a nepamätať si ani vlastné meno? Určite áno, takže malé pravidelné cvičenie mozgu a celého tela vám budú len na prospech.

Výsledky vedeckého bádania sú viac ako uspokojivé. Dokazujú, že vďaka cvičeniu je mozog lepšie vyživovaný a okysličovaný, čo znižuje riziko vzniku demencie až o polovicu a Alzheimerovej choroby až o šesťdesiat percent.

Niekedy si však doprajte aj chvíľku odpočinku. Regenerácia nič neděláním mozgu tiež prospeje. Takže aby sme to zhrnuli všetko pekne naraz – jedzte zdravo, vyhýbajte sa návykovým látkam a stresu, myslite pozitívne, pravidelne cvičte ako svaly, tak aj mozog a občas si doprajte chvíľku pokoja a treba sa pustite aj do meditácie. Enzým, ktorý pri nej vzniká, má výraznú schopnosť spomaliť starnutie buniek.