Liečivých rastlín rastie po celom svete mnoho. Zatiaľ čo niektoré sú medzi ľuďmi známe viac, iné sú skôr tajomstvom. Do druhej skupiny rastlín možno zaradiť aj liečivú rastlinu menom čertov pazúr, ktorej sa tiež inak hovorí diablov pazúr alebo čertov škár. V českých kotlinách ju neuvidíte, skôr na ňu narazíte na juhu Afriky, kde svojvoľne rastie.
Čertov pazúr je veľmi okúzľujúcou rastlinou, ktorá vás na prvý pohľad zaujme. Pýši sa tmavo ružovými až fialovými kvetmi, má zaujímavo tvarované plody, pre ktoré sú typické ostré pazúriky (a tie pripomínajú drobného čertíka).
Liečivé účinky známe už po stáročia
Pokiaľ takú rastlinu uvidíte pri potulkách Afrikou, vezmite si ju domov. Pýši sa totiž neobvyklými liečivými účinkami, ktoré sú najmä domorodým kmeňom známe už po dlhé stáročia. Najmä Pygmejovia čerpali z jej benefitov zahŕňajúcich úľavu od bolestí kĺbov, šliach a všeobecne od bolestí pohybového aparátu. Zoznam zdravotných účinkov tiež zahŕňa pomoc pri dne, reumatoidnej artritíde a osteoartróze.
V Európe až od konca minulého storočia
Aj keď sa v Afrike účinky tejto bylinky využívajú už dlhé roky, do Európy sa zázrak dostal až o niekoľko tisícročí neskôr. Z benefitov čierneho pazúru tešíme iba posledné storočie, kedy bolo odhalené, že prírodný liek uľavuje od bolesti chrbta i od rôznych ochorení pohybového ústrojenstva. Bolo preukázané, že práve táto exotická liečivá rastlina zlepšuje celkovú pohyblivosť človeka (zamedzuje totiž ukladaniu škodlivých látok v kĺbových puzdrách).
Ako čaj aj tinktúra
Vďaka objavenému liečivému poslaniu, ktoré čertov pazúr má u nás dostať v mnohých rôznych prevedeniach. Kúpiť si ho možno ako čaj, aj ako tinktúru alebo prášok, ktorý si stačí rozpustiť vo vode.
Pri jeho užívaní sa nesmie prekračovať odporúčané denné dávkovanie ani doba užívania. Tá je spravidla stanovená na tri mesiace.