podnikání tablet
Business

Ako vybrať tablet?

Milujete moderné technológie? Držíte krok s poslednými trendmi? Chcete byť pri komunikácii cool? Uchvátila vás mobilita „dotykových lopárikov“? Áno, hovoríme o tabletoch. Poďme sa pozrieť, aké možnosti ponúka súčasný trh a podľa akých kritérií vyberať, aby váš nový tablet bol naj a za prijateľné peniaze. 

Na začiatku je dobré si ujasniť, k čomu tabliet hodláte používať 

Tablet je veľmi šikovné mobilné multifunkčné zariadenie. V niektorých prípadoch dokáže nahradiť bežný počítač, a niekedy má aj naviac rad výhod. Je veľmi vhodný na surfovanie po internete, sledovanie online videí, na surfovanie po sociálnych sieťach, vybavovanie e-mailov, prehrávanie vašej obľúbenej hudby či na hranie hier. 

Neoceniteľným pomocníkom je potom zvlášť na cestách či v priebehu prezentácií. Tablet ale nie je užívateľsky prívetivý napríklad pri tvorbe grafiky, na prácu s tabuľkami alebo aj pri tvorbe dlhších textov. Každý tabliet je navyše niečím špecifický a má svoje charakteristické vlastnosti. Líšia sa nielen podľa veľkosti, operačným systémom, výbavou, výkonom, ale aj svojim zameraním, niektorý môže byť určený deťom, bežným užívateľom alebo profesionálom. 

Na čo sa zamerať pri výbere tabletu? 

Kľúčovým parametrom je displej. A to ako jeho veľkosť, tak i kvalita. Veľkosť displeja sa udáva v palcoch a odvíja sa od účelu používania tabletu. Zo všeobecného hľadiska je ideálny uhlopriečka tabletu okolo 9 palcov a vyššie. Tablet je síce väčšia, horšie sa prenáša, ale môžete ho použiť aj namiesto klasického stolného počítača či notebooku. Tablety s uhlopriečkou do 9 palcov sú ideálne pre tých užívateľov, ktorí majú toto zariadenie čisto pre zábavu, či už v rámci multimediálnej činnosti alebo pre pripojenie na internet. 

Potom je tu kvalita displeja? Najlepšie podmienky zobrazovania ponúka technológia AMOLED, Super AMOLED, TN, IPS LCD a Retina, ktorou disponujú iPady od firmy Apple. Technológia AMOLED aj Super AMOLED vyniká perfektnými kontrasty a výstižnými farbami so skvelou čiernou. Naproti tomu IPS LCD ponúka verné vykreslenie farieb s vynikajúcimi pozorovacími uhlami. Táto technológia je tiež veľmi úsporná na energiu. Potom sú tu vynikajúce displeje postavené na technológii Retina, ktorá je charakteristická väčšou hustotou bodov a neskutočným rozlíšením. Ľudské oko u displejov Retina nevníma jednotlivé pixely, ale iba celistvý obraz. 

Rozlíšenie displeja má vplyv na kvalitu obrazu 

Pri robení tabletu je dôležité brať do úvahy aj rozlíšenie displeja. Všeobecne platí, že čím má displej viac pixelov, tým je väčšie rozlíšenie a lepšiu ostrosť obrazu. Najnižšia rozlíšenie u tabletov sa pohybuje okolo 480 x 800 bodov, horná hranica je niekde na 2560 x 1600 bodoch. Dnes môžete naraziť aj na tablety s ultravysokým rozlíšením, ktoré majú aj 2732 x 2048 bodov. U malých tabletov si vystačíte s rozlíšením 1024 x 720 bodov, zatiaľ čo u väčších displejov, ktoré majú okolo 9 palcov, by to malo byť najmenej 1920 x 1080 bodov. Zlatá stredná cesta je u tabletov s uhlopriečkou 8 palcov, čo sa rozlíšenie týka, cca 1280 x 800 bodov. 

Aké existujú operačné systémy? 

Na trhu sa stretnete s trojicou operačných systémov Android, iOS a Windows. 

Android je najbežnejšie operačný systém, ktorý je charakteristický pre svoju otvorenosť. Všetko si môžete nastaviť presne podľa svojich potrieb a bez problémov si stiahnete potrebné aplikácie, a to aj z rozličných zdrojov. Môžete si tiež zaobstarať navyše pamäťové karty a rozšíriť si tak pamäť tabletu o ďalšiu kapacitu. Bohužiaľ Android nie je práve dokonale stabilný, niekedy si postaví hlavu a odmieta komunikovať. Škoda. 

Potom je tu veľmi obľúbený operačný systém iOS, ktorý „behá“ napríklad na tabletoch iPad Pre 2018 od firmy Apple. Ten na rozdiel od Androidu býva vždy perfektne vyladený, a to do najmenšieho detailu. Jeho výhodou je, že zabezpečuje plynulý chod všetkých aplikácií bez zasekávania, má intuitívne prostredie a maximálnu spoľahlivosť. Operačný systém iOS je ideálny pre tých užívateľov, ktorí vyžadujú stopercentnú funkčnosť. 

Do tretice všetko dobré je tu systém Windows. Ten svojím spôsobom pripomína klasické stolové počítače či notebooky. Najväčšou jeho výhodou je, že sa na ňom dá spustiť akákoľvek desktopová aplikácia. 

Na čo si dať pri kúpe ešte pozor? 

Ak má tablet dobre „šliapať“, musí mať riadny procesor. Čím väčšiu má procesor frekvenciu udávanú v GHz, tým väčší má výkon. U malého tabletu postačí procesor s jedným jadrom, ktorého frekvencia sa pohybuje okolo 1 GHz. U tabletov s väčším displejom je lepšie dvojjadrový procesor s frekvenciou najmenej 2 GHz. Tablety, ktoré majú slúžiť ako plnohodnotná náhrada počítača, majú mať procesor aspoň so štyrmi jadrami a frekvenciou presahujúce 2 GHz. 

Potom je tu ešte operačná pamäť RAM. Najobyčajnejšie tablety si vystačia s pamäťou 2 GB, štandard však býva najmenej 4 GB. Ďalším aspektom, ku ktorému je pri kúpe dobrej prihliadnuť, je i výdrž tabletu. Batérie s výdržou do 6 hodín je bežná u tabletov najnižšej triedy.