Dnes nás môže sužovať naozaj mnoho zdravotných problémov, s ktorými sa treba zamieriť k lekárovi. Zatiaľ čo niektoré trápi len nádcha, iní sa trápia napríklad zlým fungovaním ciev. Podľa štatistík a nedávnych prieskumov až tri štvrtiny Čechov majú cievy staršie, než by zodpovedalo ich veku. Ak cievy fungujú zle, ak sú staršie, než človek samotný, treba s tým niečo robiť. Cievy nám dávajú niekoľko signálov, že fungujú zle, ktoré netreba prehliadať. Mnohí ľudia ich však prehliada preto, že nevedia, že sú na vine cievy a že práve s cievami je niečo v neporiadku.
Bohužiaľ choroby srdca a ciev sú v Česku najčastejším zabijakom. Všeobecne platí, že čím vyššia cievne vek, tým vyššie je riziko vzniku kardiovaskulárneho ochorenia. Cievy naozaj môžu starnúť rýchlejšie ako človek samotný, starnutie ciev je často odvodené od znižovania priepustnosti ciev a je spojené s ukladaním aterosklerotických plátov.
Ak by vás zaujímalo, ako staré sú vaše cievy, ponúka sa možnosť zamieriť k lekárovi, ktorý vám urobí prehliadku. Teraz si však prezraďme signály, ktoré upozorňujú na zle fungujúce cievy.
Signály upozorňujúci na zle fungujúce cievy
- Opuchnuté nohy. Jedným z varovných signálov sú neustále opuchnuté nohy. Tie vznikajú preto, že srdce nedokáže dostatočne rýchlo pumpovať krv, prebytočné tekutiny krvi následne prenikajú do okolitých tkanív.
- Časté omdlévání. Ďalším varovným signálom je časté mdloby, ktoré nie vždy môže byť z nízkeho tlaku alebo dehydratácia. Ak omdliete často, na vine môžu byť aj zle fungujúci cievy.
- Kŕčové žily, neustále modriny. To sú ďalšie príznaky nefungujúcich alebo zle fungujúcich ciev. Ak sa vám hoja veľmi zle zranenia alebo trpíte na kŕčové žily, radšej bežte na vyšetrenie k lekárovi, ktorý vykoná kontrolu a prezradí vám, na čom ste a či je všetko tak, ako má byť.