Registre patrí medzi nie veľmi obľúbené pojmy, ktorým by sa najradšej každý vyhol pri žiadosti o pôžičku. Ak ste o ne v minulosti už niekedy počuli, ale poriadne neviete, čo sa pod nimi ukrýva, je najvyšší čas sa o nich dozvedieť viac informácií. Pomocou nich aspoň zistíte, na čo si máte dávať pozor, aby ste získali bankový alebo nebankový úver.
Zoznámte sa s bankovým registrom
Ako prvý na rad prichádza bankový register, v skratke tiež označovaný ako BRKI. V tomto registri si bankové aj nebankové spoločnosti môžu zistiť informácie o tom, ako si vediete na poli bankových produktov. To znamená, aké máte pôžičky, kontokorent alebo hypotekárne úvery u rôznych bankových inštitúciách. Ak ste teda mali v minulosti problémy so splácaním, bude na vás s najväčšou pravdepodobnosťou pozerané inak. Záleží, koľkokrát ste sa so splátkou oneskorili a o akú dobu sa jedná.
Nebankové registre aneb NRKI
Čo si budeme pozrieť, keď pôžičku nedostaneme u bankovej spoločnosti, ďalšie kroky smerujú k nebankovým pôžičkám. Tam je relatívne vyššia šanca na to, získať neúčelový pôžičku na čokoľvek. Dávajte si však pozor, pretože vlastné registre má aj tento typ pôžičky. Reč je o nebankových spoločnostiach čiže NRKI, ktoré zbierajú informácie o tom, aké ste si v minulosti vzali nebankové úvery a či ste ich splácali riadne.
Na scénu prichádza SOLUS
Na rad teraz prichádza jeden z najväčších nepriateľov v registroch. Ide o SOLUS, ktorý ťahá informácie o všetkých ostatných finančných službách. Na SOLUS sa taktiež bankové aj nebankové spoločnosti pri vašej žiadosti pozerajú. Zaujíma ich, ako ste na tom so splácaním svojich záväzkov napríklad u mobilného operátora alebo u štátu. Registre u SOLUS nedajú vymazať predčasne. U tých predchádzajúcich si môžete podať žiadosť, záleží však na danej spoločnosti, či vám vyhovie alebo nie.
Ako vyzerá ideálny žiadateľ o pôžičku?
- Bez finančných záväzkov, avšak s finančnou históriou
- Bez splátok po splatnosti
- Dostatočne vysoký príjem
- Zmluva na dobu neurčitú