Prehrešky pri plávaní sú postrachom chrbtice
Lifestyle

Prehrešky pri plávaní sú postrachom chrbtice

Zábava vo vode nie je zábavou len pre deti, ale aj pre dospelých. Roztiahnite svoje telo na vodnej hladine, potápajte sa, plávajte, šmýkajte sa na šmýkačke a skáčte šípky. To všetko patrí k letu. Ale aj plávanie má svoje pravidlá, aby bolo zdravé.

Ruky verzus nohy

Plávanie je koordinovaný proces, do ktorého je plne zapojené celé telo. Všetci sa zameriavajú predovšetkým na ruky a nohy hrajú zvyčajne druhé husle. To je však veľká chyba. Keď dolné končatiny nie sú dostatočne zapojené, sú výrazne nižšie ako horná časť tela a dochádza k veľkému preťaženiu paží. Časom to spôsobí problémy s kĺbmi a bolesti chrbtice od krku až po bedrá. Snažte sa preto držať chodidlá čo najbližšie k povrchu a v jednej línii so zvyškom tela. Ak necháte ruky voľne, nohy by mali bez väčších problémov poháňať vaše telo vpred.

Na druhej strane treba pripomenúť, že tento zvyk pochádza z čias, keď sa deti učili plávať. Špeciálne pásy, z ktorých sa dajú jednotlivé časti odňať a telo udržať na hladine, sú stále hojne používané nafukovacie rukávy, ktoré potláčajú prirodzenú polohu vo vode a vedú malých plavcov k tomu, aby všetku svoju silu vložili predovšetkým do rúk.

Hlava vo vzduchu

Často sa pri vode stretávame s veľkým prehreškom plávania štýlom „prsia“ s hlavou nad vodou. Je to tak bežné, že už len málokto uvažuje o tom, že by si pod vodou skryl tvár. Nanešťastie však vedie k neprirodzenému ohýbaniu, bolestiam krčnej chrbtice, obmedzenej pohyblivosti ramien a celých paží, stiesnenosti hrudníka, nedostatku vzduchu v pľúcach, stiesnenosti tela a zlej koordinácii rúk a nôh. Áno, to všetko je spôsobené nesprávnou polohou hlavy.

Nulový odpočinok

Pobyt pri vode sa zvyčajne spája s relaxáciou. Samotné plávanie je však fyzicky veľmi náročné. Paradoxne ešte viac, ak technika nie je správna. Pred odchodom z pláže alebo bazéna je dobré natiahnuť sa na chrbte na hladine a nechať sa unášať vlnami, prípadne si urobiť ľahký strečing na brehu.